WINNERS AND AWARDS FROM 59TH ANNUAL 29 PALMS YOUTH BASKETBALL TOURNAMENT

WINNERS AND AWARDS FROM 59TH ANNUAL 29 PALMS YOUTH BASKETBALL TOURNAMENT

The 59th Annual Youth Basketball Tournament was held over the weekend with 50 youth basketball teams competing at three local venues. The winners were: third and fourth grade girls division: Needles; third and fourth grade boys: Needles; fifth and sixth grade girls: Redondo Beach; fifth and sixth grade boys: Redondo Beach Red; seventh grade boys: Parker, Arizona Ballers; seventh and eighth grade girls: Beaumont; seventh and eighth grade boys: Redondo Beach Red.

The 59th Annual Youth Basketball Tournament Results:

 

3rd and 4th Grade Girls Division

 

1st Place: Needles

2nd Place: Redondo Beach

3rd Place: Beaumont

 

3rd and 4th Grade Boys Division

 

1st Place: Needles

2nd Place: Redondo Beach  Red

3rd Place:  Beaumont

 

 

5th and 6th Grade Girls Division

 

1st Place: Redondo Beach

2nd Place: Twentynine Palms

3rd Place: Beaumont

 

5th and 6th Grade Boys Division

 

1st Place:  Redondo Beach Red

2nd Place:  Twentynine Palms

3rd Place:  Redondo Beach Blue

 

7th Grade Boys Division

 

1st Place: Parker AZ Ballers

2nd Place: Beaumont

3rd Place: Needles

 

7th and 8th Grade Girls Division

 

1st Place:  Beaumont

2nd Place:  Twentynine Palms

3rd Place:  Redondo Beach

 

 

7th and 8th Grade Boys Division

 

1st Place: Redondo Beach Red

2nd Place: Redondo Beach Blue

3rd Place: Needles

All-Tournament Selections

 

3rd and 4th Grade Girls Division

 

MVP: Giselle Burns, Needles

 

Gia Collier, Needles

Kaila Natividad, Redondo Beach

Sally Diethesm, Redondo Beach

Kiari Williams, Beaumont

 

3rd and 4th Grade Boys Division

 

MVP: Paxton Murch. Needles

 

Xavier Russell, Needles

Cameron Johnson, Redondo Beach

Kole Tannaka-Lee, Redondo Beach

Tim Pilao, Beaumont

 

 

5th and 6th Grade Girls Division

 

MVP: Ria Lopresto, Redondo Beach

 

Malian Natividad, Redondo Beach

Breonya Bell, Twentynine Palms

Jenica Silvas, Twentynine Palms

MJ Jacques, Beaumont

 

 

5th and 6th Grade Boys Division

 

MVP: Garrett Flanders, Redondo Beach Red

 

Enasei Piuleini, Redondo Beach Red

Trent Turner, Redondo Beach Red

James Horn, Twentynine Palms

Ayden Tremblay, Twentynine Palms

 

7th Grade Boys Division

 

MVP: Leo Scott, Parker Ballers

 

Genaro Lopez, Parker Ballers

Anthony Sosa, Beaumont

Kosten Wheeler, Beaumont

Ira Stone, Needles

 

7th and 8th Grade Girls Division

 

MVP: Alyssa Nunez, Beaumont

 

Rachel Peters, Beaumont

Faith Burdett, Twentynine Palms

Kate Bobadilla, Twentynine Palms

Shayna Stock, Redondo Beach

 

7th and 8th Grade Boys Division

 

MVP: Daiki Narimoto, Redondo Beach Red

 

Derek Noguchi, Redondo Beach Red

Aiden Mejia, Redondo Beach Red

Ben Price, Redondo Beach Blue

Damien Rosas, Redondo Beach Blue

 

John Bass Award: Mitch Capizzi, Redondo Beach Blue, 5/6 Grade Boys

 

Dana Casey Award: Mary Carbiner, Twentynine Palms, 7/8 Grade Girls

Hugh “Chief” Jones Award: Isreal Goldsmith, Twentynine Palms, 7/8 Grade Boys

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://z1077fm.com/winners-and-awards-from-59th-annual-29-palms-youth-basketball-tournament/
Twitter

Leave a Reply